«
«
روز جهانی محیط زیست
روز جهانی محیط زیست

به مناسبت روز جهانی محیط زیست، در ایران پانزدهم الی بیست و یکم خرداد ماه هر سال به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده‌است .

شعار روز جهانی محیط زیست در سال ۱۳۹۳ با عنوان “به نشانه مقابله با گرمایش زمین، صدایتان را بالا ببرید نه سطح دریاها را” می باشد. سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود در باره تغییرات آب و هوایی، تأکید کرده است که گرمایش زمین سلامت٬ چشم ‌انداز اقتصادی، منابع آب و غذای میلیاردها نفر از مردم کره زمین را در معرض خطر قرار داده است و مجمع بین ‌المللی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد اعلام کرده است که تأثیرات گرمایش زمین در تمام نقاط جهان قابل لمس است و این پدیده، امکان مواجهه با کمبود مواد غذایی٬ بلایای طبیعی و خطر بروز جنگ را به همراه خواهد داشت.

هر سال روز ۱۵ خرداد (۵ June) در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود. تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ یعنی ۴۲ سال پیش بر می‌گردد. در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این کنفرانس مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که منجر به تشکیلUNEP ( برنامه محیط زیست سازمان ملل ) شد.

پوستر روز جهانی محیط زیست ۲۰۱۴

 

منابع:

سازمان محیط زیست

وبسایت روز جهانی محیط زیست

Share This: