«
«
مدیریت منابع آبی در ذخیره‌گاه زیستکره توران / فعالیت کمپین «به نجات حیات‌وحش تشنه بشتابیم» ادامه دارد
مدیریت منابع آبی در ذخیره‌گاه زیستکره توران / فعالیت کمپین «به نجات حیات‌وحش تشنه بشتابیم» ادامه دارد

 

خشکسالی در زیستگاه‌های کویری ایران، همراه با عوامل دیگری مانند چرای بی‌رویه دام، شکار غیرمجاز، جزیره‌ای شدن زیستگاه‌ها و بسیاری دیگر از عوامل نامساعد محیطی، شرایطی بحرانی به وجود آورده است.

ذخیره‌گاه زیست‌کره توران به‌عنوان یکی از آخرین امیدهای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، علاوه بر حضور دام‌های سبک و سنگین، شکار غیرمجاز و فشارهای انسانی دیگر، از خشکسالی‌های پیاپی در چند سال اخیر رنج می‌برد. مجموع این عوامل باعث خشک شدن بسیاری از چشمه‌های حساس منطقه شده است. تابستان‌های بسیار گرم و وسعت بالای منطقه، در نبود منابع آبی قابل‌اعتماد و دائمی، زندگی را برای گونه‌های جانوری این منطقه بسیار دشوار کرده است. محدودیت منابع آبی برای گونه‌های جانوری به‌خصوص علفخواران، نهایتاً به کاهش جمعیت و در برخی موارد انقراض محلی گونه‌ها می‌انجامد و کاهش جمعیت علفخواران به‌عنوان طعمه‌های گوشت‌خوارانی همچون یوز، تأثیر مستقیم بر جمعیت آنها خواهد داشت.

در تابستان سال ۱۳۹۵ برای نجات زیستگاه یوزپلنگ آسیایی و طعمه‌های آن از خطر خشکسالی، با همراهی محیط‌بانان این منطقه مدیریت منابع آبی در ذخیره‌گاه زیست‌کره توران را آغاز کردیم.

در قدم اول با مشورت محیط‌بانان منطقه، نقاط حساس و آسیب‌دیده از خشکسالی‌ها مشخص شدند. در این مناطق منابع آبی با توانایی تأمین دائم آب و بدون نیاز به آب‌رسانی، برای احیا، نصب مخزن و ساخت آبشخور مشخص شدند. بعد از تهیه جدولی از مشخصات منابع آبی انتخاب شده، بررسی میدانی این منابع از نظر شرایط فیزیکی و کیفیت آب انجام شد و براساس آن اولویت‌بندی برای احیای منابع آبی صورت گرفت.

فعالیت‌هایی که تا امروز همراه با محیط‌بانان منطقه و با کمک مردم محلی انجام دادیم:

در مجموع پنج منبع آبی در ذخیره‌گاه زیست‌کره توران و دو منبع آبی در میاندشت احیا شدند.

در پنج منبع آبی ذخیره‌گاه زیست‌کره توران ۴ آبشخور ساخته و ۳ تانکر نصب شد.

چشمه باده: افزایش عمق توسط بیل مکانیکی و پیدا کردن منبع آب، پوشاندن منبع آب، ساخت آبشخور (هماهنگی و اجرا توسط محیط­بانان)

چاه مشتی (عباس قلی): لایروبی، نصب تانکر ذخیره آب، ساخت اتاقک محافظ تانکر، ساخت و راه اندازی آبشخور

چاه طبری: نصب تانکر ذخیره آب، ساخت اتاقک محافظ تانکر، ساخت و راه اندازی آبشخور، لایروبی، پوشاندن دهانه چاه

چاه آقاخان: نصب تانکر ذخیره آب، ساخت اتاقک محافظ تانکر

چشمه ورهانی:لایروبی، ساخت آبشخور

چاه فریز و چاه قاسم علی (پناهگاه حیات­وحش میاندشت): تعمیر و راه اندازی دو تلمبه بادی، لایروبی چاه‌ها توسط نیروهای محلی. (به درخواست پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی مبنی بر همکاری در مدیریت منابع آبی در پناهگاه حیات‌وحش میاندشت)

فعالیت‌های برنامه‌‌ریزی شده‌ای که در آینده انجام خواهیم داد:

دریافت، طراحی و نصب سیستم خورشیدی پمپاژ آب برای مخازن نصب‌شده.

امکان‌سنجی و رایزنی با صاحب مرتع برای نصب تانکر و آبشخور در چاه حسین­علی حوزه طرود.

نقشه سازی و تعیین مناطق خالی از منابع آبی و برنامه‌ریزی برای آنها.

امکان‌سنجی ساخت آبشخور و نصب تانکر در نقاط بررسی شده در حوزه عباس‌آباد.

احیای چشمه‌ها و چاه‌های حوزه دلبر.

فعالیت‌های این کمپین در توران ادامه دارد..

در روند انجام این کار، اهمیت منابع آبی و شرایط وخیم آنها در این منطقه بیش‌ازپیش برای ما مشخص شد. برای نجات حیات وحش تشنه توران فعالیت‌های بیشتری درنظر گرفتیم و شناسایی و بررسی نقاط جدید برای ساخت آبشخور آغاز شده است. برای ادامه این راه و بهبود بخشیدن به وضعیت منابع آبی منطقه تا قبل از شروع فصل گرما، به همراهی شما نیازمندیم.

مجموع مبلغ پیش بینی شده برای کمپین: ۲۸ میلیون تومان (سه میلیون تومان در جریان بازسازی چاه‌های منطقه میاندشت به این مبلغ اضافه شد.)

مجموع کمک‌های نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری شده در کمپین:  ۲۱ میلیون تومان

مبلغ باقی‌مانده موردنیاز: ۷ میلیون تومان

مبلغ موردنیاز برای احیاء سه نقطه جدید مشخص شده در بررسی‌های اخیر: ۷ میلیون تومان

کل مبلغ مورد نیاز: ۱۴ میلیون تومان

برای حمایت مالی از این کمپین می‌توانید از شماره کارت ۶۲۲۱۰۶۱۰۸۰۰۰۲۵۲۲ بانک پارسیان، به نام موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان استفاده کنید و با شماره تلفن‌های ۰۲۱۸۸۳۱۹۲۱۰ یا ۰۹۱۳۳۹۳۷۹۷۰ (حامد ابوالقاسمی) تماس بگیرید.

#به_نجات_حیات‌_وحش_تشنه_بشتابیم

Share This: