«
«
پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی
پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی

موسسه حیات وحش میراث پارسیان از سال ۱۳۹۱ در همکاری و حمایت از پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی سابقه  داشته است:

در سال ۱۳۹۲ قدم را از همراهی فراتر نهاده و خود را ملزم به حمایت مستقیم مالی، کارشناسی و اجرایی از فعالیت‌های حفظ یوزپلنگ آسیایی دانست. به این ترتیب از آبان ۱۳۹۲ موسسه یکی از اعضای مشترک در سند فاز دوم این پروژه بین‌المللی شد. 

با تعهد مالی و اجرایی صدهزار دلاری نسبت به این پروژه بین‌الملل و به عنوان نخستین سازمان مردم‌نهاد ایرانی از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ در کنار سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه عمران ملل متحد  (UNDP) و انجمن حیات وحش جهانی (WCS) ثبت در سند پروژه ایستاده‌ایم.

پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از سال ۱۳۸۰ و با حمایت برنامه عمران ملل متحد و سازمان محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و با هدف شناسایی تهدیدات و اقدام برای حفظ جمعیت در معرض انقراض یوزپلنگ اسیایی آغاز به کار کرد.

این پروژه در دوره بیش از ده سال فعالیتش موفق شد نه تنها زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی را شناسایی و حفظ کند که با همکاری سازمان‌های مردم نهاد فعال، سازمان‌های دولتی زیربط و دفتر کمک‌های کوچک محیط زیستی برنامه عمران سازمان ملل متحد به توانمند سا‌زی و آموزش برخی از جوامع محلی اطراف زیستگاه‌های یوز نیز بپردازد. در فاز دوم این پروژه از جمله اقدامات برای افزایش حفاظت از زیستگاه های یوز، مدل‌سازی مشارکتی مدیریت دام، طراحی مدل‌های مالی پایدار و پژوهش و پایش یوزپلنگ و طعمه‌های ان در دستور کار قرار دارند.

وبسایت پروژه بین‌المللی یوزپلنگ آسیایی

 

 اخبار مرتبط:

جشنواره روز ملی یوزپلنگ آسیایی در کنار ذخیره‌گاه زیستکره خار‌توران در شهر بیارجمند

گزارش عملکرد یک‌ساله مشارکت در سند دوم پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی

 کارشناسان موسسه در جستجوی یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی گلستان 

تقدیر از محیط بانان برجسته زیستگاه‌های یوز

مشارکت موسسه در برنامه روز ملی یوزپلنگ آسیایی سال ۹۳

۱۷۰۰ اثر نقاشی از یوزپلنگ در نخستین جشنواره مهربانی با طبیعت در تهران

هنرمندان برجسته کشور به زیستگاه یوزپلنگ می روند

نمایشگاه نقاشی دانش آموزان مدرسه سوده به نفع یوزپلنگ آسیایی

جشنی برای حمایت از یوزپلنگ آسیایی در دبستان غیردولتی پسرانه جاوید 

Share This: