«
«
عضویت در برنامه‌ی “٪۱ برای زمین”
عضویت در برنامه‌ی “٪۱ برای زمین”

حفاظت از طبیعت و تنوع زیستی به طور تخصصی بر عهده کارشناسان این حوزه و گروه‌های فعال در عرصه حفاظت از محیط زیست است. افرادی از جامعه نیز یا به علت علاقه به طبیعت یا بر اساس این باور که اثرات مثبت حاصل از حفظ تنوع زیستی به مرزهای مناطق حفاظت شده محدود نمی‌شود و متوجه همگان است، از گروه‌های فعال در عرصه محیط ‌زیست حمایت می‌کنند. در برخی کشورها چنین حمایت‌هایی جزیی از مسئولیت‌های اجتماعی این افراد یا شرکت‌ها به حساب می آیند. در کشور ما هنوز تنها صنایع و شرکت‌هایی که به هر شکل به محیط زیست آسیب می‌رسانند ممکن است خود را موظف به جبران تخریب بدانند و دیگر گروه‌ها خود را چندان مرتبط با طبیعت و مسئول در برابر آن نمی‌دانند.
برنامه “یک درصد برای زمین” (۱% for the Planet) حرکتی جهانی و پیش رونده است که تا کنون در آن بیش از ۱۰۰۰ شرکت مشارکت یافته‌اند و یک درصد از فروش خود را به ۳۰۰۰ تشکل محیط زیستی معتبر هدیه می‌کنند. این برنامه تنها زمینه‌ای است تا شرکت‌هایی که حفاظت از زمین را وظیفه‌ی خود می‌دانند با مجموعه‌ای از سازمان‌های مردم‌نهاد معتبر و فعال آشنا شوند و یک درصد از فروش سالانه خود را برای کمک به فعالیت‌های تشکل مردمی مورد نظر خود تخصیص دهند.
به پیشنهاد مهندس علی اکرمی، مدیر عامل محترم شرکت خشک‌مانا و در پی عضو شدن این شرکت در برنامه‌ی “یک درصد برای زمین” به عنوان اولین سرمایه‌گذار ایرانی آن و برای حمایت از فعالیت‌های حفاظتی موسسه حیات وحش میراث پارسیان، این موسسه نیز از بهار ۱۳۹۲ اولین تشکل مردم‌نهاد ایرانی این برنامه شد. امیدواریم عضویت ما در این شبکه راهگشای دیگر علاقه‌مندان طبیعت در هر حرفه و تجارتی در کشور باشد و آن‌ها را بیش از پیش در کنار گروه‌های فعال عرصه حفاظت از طبیعت ایران قرار دهد.

 

Share This: