«
«
مدیریت منابع آبی در یکی از زیستگاه‌های قوچ و میش لارستان
مدیریت منابع آبی در یکی از زیستگاه‌های قوچ و میش لارستان

در پی بحران کم آبی در جنوب ایران، موسسه حیات وحش میراث پارسیان از سال گذشته برنامه‌ای را برای مدیریت منابع آب با کمک مردم محلی در یکی از زیستگاه‌های قوچ و میش لارستان آغاز کرده است. پس از تلفات حیات وحش و به خصوص قوچ و میش لارستان و پلنگ ایرانی در خرداد ماه امسال به دلیل کم آبی فاحش، این موسسه با راه‌اندازی کمپینی با عنوان «به نجات حیات وحش تشنه بشتابیم»، به جمع آوری منابع مالی برای تسریع در فعالیت های مدیریت منابع آبی پرداخت و با همت و استقبال هموطنان عزیز ظرف چند هفته موفق شد به هدف خود مبنی بر گردآوری ۴۰ میلیون تومان دست یابد.

گزارش حاضر دومین گزارش از اقدام‌های صورت‌گرفته برای نجات حیات وحش از بی‌آبی در مناطق کوه سفید، کوه زیر و کوه چمپه در استان هرمزگان است.

در ماه‌های مرداد و شهریور مخازن آب برای استفاده حیات‌وحش در چمپه و دره سفید ساخته و آبگیری شد. لایروبی چشمه‌ها و سدهای ذخیره آب توسط گروه‌های محلی با حمایت مالی موسسه ادامه یافت. کارشناسان و داوطلبان موسسه با سازماندهی مردم چند روستا و تامین مالی پروژه ها موفق به جلب مشارکت قابل توجه مردم محلی در امر حفاظت از حیات وحش شده‌اند. این رویکرد مردم محور در امر حفاظت علاوه بر نقشی که در حفظ و بهبود زیستگاه جانداران و در نتیجه افزایش شانس بقای آنها دارد، یکی از مؤثرترین روش‌های آموزش مردم محلی در توجه به طبیعت و چگونگی حفظ آن و حیات وحش کم‌نظیری است که در زیستگاه‌های مجاور روستاهایشان زندگی می‌کنند. بیشتر فعالیت‌های ساخت‌و‌ساز به علت گرمای شدید هوا در این دو ماه در اوقات شب انجام شده است.

در جدیدترین سفر میدانی کارشناسان موسسه به منطقه که در تاریخ ۹ تا ۱۳ شهریور ۹۴ انجام شد فعالیت‌های زیر با همکاری همیاران محلی صورت گرفت: ساخت مخزن سارون در چمپه، پر کردن آب مخزن دره سفید، مکان‌یابی برای ساخت مخازن و آبشخورهای جدید، بازدید از چشمه های لایروبی شده و سد ساخته شده توسط تیم روستای کوخرد و بازدید از فعالیت های موسسه طبیعت پرگان جناح. در جلسات متعددی که با مردم محلی داشتیم درباره اقدامات انجام شده، موفقیت ها، مشکلات، کاستی‌ها، و امکانات بالقوه، و برنامه‌های آتی به تفصیل گفت و‌گو و تبادل نظر شد. خوشبختانه بعد ازاین سفر بخش‌هایی از منطقه شاهد بارندگی مناسبی بود که باعث پر شدن برخی از آب انبارها شد. یکی از برنامه‌های موسسه برای مدیریت آب ترمیم آب انبارهای قدیمی و ذخیره آب باران برای فصل گرمای سال آینده است.

لایروبی و اصلاح بزرگترین آب انبار منطقه (که در صورت بازسازی و بارندگی در زمستان امسال، مشکل کم آبی منطقه چمپه حل خواهد شد)، اصلاح آبگیرهای خطرناک که باعث تلفات حیات وحش تشنه می‌شدند، بستر سازی سد کوه زیر در کوخرد و مکان‌یابی و ساخت مخازن بیشتر و آب بندهای کوچک از برنامه‌های آتی در منطقه است. در این سفر مشخص شد که پر‌هزینه‌ترین بخش فعالیت ما حمل مصالح و ادوات کار در جاده های کوهستانی منطقه و همچنین انتقال آب به مخازن آب است. کرایه وانت کمک‌دار و تراکتور در قیاس با هزینه کارگر و خرید مصالح و لوازم بسیار پرهزینه است. به همین دلیل با تهیه یک وانت کمک دار برای منطقه، هم در هزینه حمل و نقل مصالح و آبرسانی صرفه جویی می‌شود و هم آبرسانی با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد (گاهی هماهنگی برای رفتن تراکتور به ارتفاعات منطقه به دلیل این‌که در جای دیگری مشغول هستند یک هفته طول می‌کشد).

Share This: