«
«
کارگاه مشورتی- آموزشی و نشست کارشناسان برای برنامه ریزی راهبردی و بروز رسانی وضعیت سم داران  در ایران
کارگاه مشورتی- آموزشی و نشست کارشناسان برای برنامه ریزی راهبردی و بروز رسانی وضعیت سم داران  در ایران

با هماهنگی دفتر حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست، کارگاهی سه روزه به منظور تهیه برنامه راهبردی و بروزرسانی وضعیت سم داران ایران به میزبانی اداره کل محیط زیست استان البرز برگزار شد. در این کارگاه که در روزهای ششم، هفتم و هشتم مرداد ماه سال جاری با حضور رییس دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، رییس موزه و ذخایر ژنتیکی سازمان، مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و همچنین مدیر کل استان البرز برگزار شد، نمایندگانی از حوزه حیات وحش سازمان و ادارات کل استان‌ها و همچنین کارشناسانی از موسسه حیات وحش میراث پارسیان و انجمن یوزپلنگ ایرانی نیز حضور داشتند.
این نشست با مدیریت دکتر دیوید ملون (David P. Mallon) ، مدیر گروه تخصصی آهوان (Antelopes) کمیته بقای گونه‌ها در اتحادیه جهانی حفاظت، برگزار شد.  پس از تبیین اهداف و روند پیش‌روی کارگاه سه روزه، چشم انداز، اهداف کلان و خرد و فعالیت‌های مورد نیاز برای حفاظت از سم داران در ایران با توجه به تهدیدهای مطرح شده از سوی کارشناسان حاضر، مشخص شد.

علاوه بر تهیه چارچوب کلی و اطلاعات مورد نیاز برای برنامه‌ریزی راهبردی سم‌داران ایران که هدف اصلی این نشست بود، کارشناسان در خصوص خلاء آماری و اطلاعاتی در مورد گونه‌ها و زیستگاه‌ها نیز به اتفاق نظر رسیدند. اطلاعات پایه و آمار دقیق یکی از ارکان مهم در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی و تهیه برنامه راهبردی حفاظت می‌باشند.
از دیگر سخنرانان این نشست آقای تیم رندل بود که چندی پیش با همکاران خود در موسسه “خدمات حفاظتی بین المللی” بنا به درخواست سازمان محیط زیست برنامه راهبردی گوزن زرد ایرانی را تهیه نمودند. او در سخنان خود بر لزوم اجرایی شدن این برنامه‌ها و اعتماد به متخصصان داخلی تاکید نمود.
لازم به توضیح است که موسسه حیات وحش میراث پارسیان در همکاری با سازمان حفاظت محیط‌زیست از تابستان ۱۳۹۳پروژه‌ای را با عنوان” استاندارد‌سازی روش‌های سرشماری سم‌داران در ایران” آغاز کرده تا بتواند مناسب‌ترین روش‌ سرشماری سم‌داران در کشور را ارائه دهد. متخصصان موسسه با همکاری دانشگاه‌های خارج از کشور در این پروژه می‌کوشند تا روش‌هایی پیشنهاد دهند که علاوه بر دقت بالا، دارای قابلیت اجرا توسط محیطبانان و همچنین صرفه اقتصادی باشد تا بتواند اطلاعات دقیق و قابل مقایسه‌ای را در اختیار حفاظت و مدیریت حیات وحش قرار دهد.

Share This: