«
«
سفر دو هفته‌ای دکتر جرج شالر در ایران
سفر دو هفته‌ای دکتر جرج شالر در ایران

مشاهده یک قلاده یوز ماده و دو توله، توسط جرج شالر و هومن جوکار

دکتر جرج شالر (George Schaller) اکولوژیست، پستاندار‌شناس،  معاون سازمان پنترا (Panthera) و عضو برجسته انجمن حفاظت از حیات وحش (WCS) است که در طول شش دهه گذشته بیشتر وقت خود را در کشورهای مختلف قاره آسیا، آفریقا و جنوب امریکا، صرف مطالعه و حفاظت از گونه‌های مختلف حیات وحش کرده است.

جرج شالر که مشاور و همکار پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و موسسه حیات وحش میراث پارسیان نیز هست، بهمن ماه امسال پس از چندین سال مجددا به ایران سفر کرد، تا ضمن بازدید از زیستگاه‌های مهم حیات وحش ایران و بررسی آخرین وضعیت یوزپلنگ آسیایی، به ارائه راهکار و مشاوره به کار‌شناسان حیات وحش، به ویژه کار‌شناسان پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی بپردازد.

طبق گفته هومن جوکار مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، جرج شالر در سفری دو هفته‌ای به همراه کار‌شناسان این پروژه و موسسه حیات وحش میراث پارسیان، به بررسی آخرین وضعیت یوزپلنگ و زیستگاه‌های آن در ایران پرداخت. هومن جوکار درباره این سفر می‌گوید: «در این سفر جرج شالر به ما در شناسایی مشکلات اصلی زیستگاه‌های یوزپلنگ در جنوب ایران کمک کرد تا بدانیم چه جاهایی راه را درست نرفته‌ایم و اینکه تراکم کمتر یوزپلنگ در برخی مناطق به مشکلات زیستگاهی مربوط می‌شود یا به اکولوژی این گونه. ما این سفر را از زیستگاه‌های جنوبی و کم تراکم یوزپلنگ در استان یزد آغاز کردیم. پس از بازدید از پناهگاه حیات وحش دره انجیر، منطقه حفاظت شده کوه بافق و منطقه کلوت سرخابی، به ذخیره‌گاه زیست‌کره توران رفتیم. در این منطقه کار‌شناسان موسسه حیات وحش میراث پارسیان میزبان ما بودند و جرج شالر فعالیت‌های پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در ذخیرگاه زیست‌کره توران، که به عهده این کار‌شناسان است را مورد بررسی و مشاوره قرار داد. آخرین روزهای این سفر را نیز با بررسی وضعیت پناهگاه حیات وحش میاندشت سپری کردیم. در تمامی مراحل این سفر، محیط‌بانان و مسئولان ادارات محیط زیست استان‌های یزد، سمنان و خراسان شمالی با ما همراهی و همکاری کردند.»

چهارم اسفند ماه، آخرین روز از این سفر دو هفته‌ای، جرج شالر، هومن جوکار و دکتر باقر نظامی از کار‌شناسان پروژه یوزپلنگ آسیایی به همراه محیط‌بان پوررضوان موفق شدند یک قلاده یوزپلنگ ماده به همراه ٢ توله خود را در شمال غربی پناهگاه حیات وحش میاندشت مشاهده و از آن‌ها عکس‌برداری کنند.

Share This: