«
«
صندوق حیات وحش هرمزگان
صندوق حیات وحش هرمزگان

لایروبی چشمه ها و احداث آبشخور جهت مقابله با کم آبی در زیستگاه های غرب استان هرمزگان
عدم دسترسی حیات وحش به منابع آبی به خصوص با آغاز گرمای هوا در فصل تابستان و در مناطق جنوبی کشور طی سال های اخیر به یکی از بزرگترین معضلات مدیریت حیات وحش در این مناطق و یکی از مهمترین دلایل نابودی تنوع زیستی و کاهش جمعیت وحوش به شمار می رود.
این معضل به دلایلی همچون خشک شدن کامل یا کاهش دبی چشمه های طبیعی بر اثر خشکسالی ، استفاده بی رویه از آبهای زیر زمینی و همچنین انفجارهای متعدد برای اکتشافات نفتی، فعالیت های سنگین معدنی ،اشغال اندک چشمه های طبیعی باقیمانده توسط دام های اهلی و کاهش شدید روان آبهای سطحی در این مناطق بوجود آمده است.همچنین قطع ارتباط و جزیره ای شدن زیستگاه ها بر اثر گسترش مراکز انسانی و توسعه بی ضابطه جاده ها مانع مهاجرت و جابجایی های حیات وحش برای دسترسی به منابع آبی شده است.
در این شرایط حیوانات تشنه برای دسترسی به آب به ناچار از زیستگاه امن خود خارج و به جوامع انسانی مانند روستاها، مزارع و یا آبشخور دام های اهلی نزدیک شده و توسط افراد سودجو و یا بر اثر برخورد با خودروهای عبوری کشته می شوند.
فراهم نمودن امکان دسترسی وحوش به منابع آبی در نقاط امن زیستگاه ها یکی از مهمترین برنامه های مدیریت حیات وحش در مناطق گرم و جنوبی کشور به شمار می رود.
در این راستا صندوق حیات وحش هرمزگان با همکاری موسسه حیات وحش میراث پارسیان و اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان طرح مرمت و لایروبی چشمه ها و آبشخورها، احداث و آماده سازی منابع آبی و تقویت حفاظت در زیستگاه های غرب استان هرمزگان را از اوایل خردادماه سال جاری آغاز نموده است.
هدف از اجرای این طرح تامین، نگهداری و اطمینان از پایداری منابع آبی بعنوان اساسی ترین و حیاتی ترین نیاز زیستی حیات وحش در اقلیم های گرم و خشک بوده است تا در شرایط خشکسالی و گرمای سوزان و طولانی مدت تابستان در حوزه جنوب کشور مشکلی برای حیات وحش متنوع و ارزشمند این عرصه ها ایجاد نشود.

Share This: