«
«
پاک‌سازی میانکاله
پاک‌سازی میانکاله

 

پاک‌سازی ساحل شمالی شبه جزیره میانکاله برای استقبال از پرندگان مهاجر

در تاریخ ۳۱ شهریورماه و ۱ مهرماه ۱۳۹۰، مؤسسه‌ی حیات وحش میراث پارسیان با همکاری چند گروه زیست‌محیطی و حمایت شرکت‌هایی که مسؤولیت اجتماعی برای خود قائلند گروه ۲۰۰ نفره‌ای متشکل از زن و مرد و کودک را برای پاک‌سازی ساحل شمالی میانکاله عازم این شبه‌ جزیره کرد. این شبه جزیره که در جنوب شرقی دریای خزر واقع شده است “بهشت پرندگان مهاجر” نامیده می‌شود و هر سال میزبان مهاجران زمستانی هم‌چون فلامینگو و دیگر پرندگان نادر است. ولی متاسفانه به علت وجود زباله‌ها زندگی این پرندگان به خطر افتاده است. پرندگان اغلب به سبب خوردن زباله‌های آلوده یا گیر کردن پایشان در توده‌های نخ نایلونی، که به تدریج از پوسیده شدن طناب‌ها و تورهای ماهیگیری رها شده در ساحل پدید می‌آید، تلف می‌شوند. از سوی دیگر آلاینده‌هایی که از زباله‌ها وارد آب‌ها و زیستگاه‌ها می‌شوند چرخه‌‌ی غذایی حیات وحش منطقه را آلوده می‌کند.
با وجود تمامی مشکلات استقبال از این برنامه شایان توجه بود. داوطلبان بی‌وقفه کار کردند و حدود ۶ تن زباله از ۱۲ کیلومتر ساحل شمالی جمع‌آوری شد. نگرش داوطلبان نسبت به فرهنگ مصرف و تولید زباله پس از رویارویی نزدیک با چنین حجمی از زباله تغییر می‌کند. درک واقعی از تاثیر زباله در طبیعت باعث می‌شود که دیگر به راحتی گذشته از ظروف یک‌بار‌مصرف و کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنیم و دقت بیشتری در خرید بکنیم. چیزی که لازم نداریم نخریم و تا فرسودگی کامل از وسایلمان استفاده کنیم. به طور کلی چاره‌ی این مشکل تغییری بنیادی در فرهنگ مصرف تک‌تک افراد جامعه است و شرکت‌کنندگان در این برنامه قدم نخست را به این سو برداشته‌اند.
زباله‌ای که به دست انسان وارد چرخه‌ی طبیعت می‌شود، به شکل‌های گوناگون گریبان‌گیر خود انسان می‌شوند. زباله باعث مرگ جانوران و گیاهان می‌شود یا تبدیل به آلاینده‌هایی می‌شود که در چرخه‌ی غذایی در نهایت به انسان می‌رسد. این مساله در میانکاله به خوبی مشهود است. منشا بیشتر زباله‌های ساحل شمالی میانکاله توسط مردم روستاهای بالادست در رودخانه‌ها ریخته می‌شوند و پس از مدتی سرگردانی در دریا به ساحل باز می‌گردند.
زباله‌های گرد‌آوری شده شامل بطری‌های پلاستیکی، طناب و تور ماهیگیری، کیسه نایلونی، سرنگ و انواع و اقسام زباله‌های قابل تصور دیگر بود. زباله‌ها پس از جمع‌آوری توسط افراد در کیسه‌های زباله ریخته شد. این کیسه‌ها در طول ساحل و در فواصل مشخص مستقر و سپس با همکاری سازمان بازیافت گرگان جمع‌آوری و به کارخانه بازیافت گرگان منتقل شد.

این برنامه با همکاری مؤسسات و شرکت‌های زیر صورت گرفت:
شرکت بل-سحر (پنیر کیبی)
دبستان دخترانه آفتاب آذرین
شرکت مبلمان و طراحی داخلی صادقی
شرکت دانژه آریا (ماءالشعیر هوفنبرگ)
انجمن دوستداران محیط زیست زاغمرز
انجمن دهکده سبز
موسسه طبیعت‌گردی دیانا
موسسه آریابان طبیعت و فرهنگ
اداره کل محیط زیست بهشهر
کاوشگران طبیعت دنیا
موسسه طبیعت‌گردی تمدن زاگرس
جمعیت دیده‌بان میانکاله
سازمان مدیریت پسماند شهرداری استان گلستان
شرکت تعاونی گردشگری خانه طبیعت میانکاله
دیده‌بان طبیعت و تمدن
موسسه آوای طبیعت پایدار

 

Share This: