«
«
گزارش حضور موسسه حیات‌ وحش میراث پارسیان در کنگره جهانی حفاظت IUCN
گزارش حضور موسسه حیات‌ وحش میراث پارسیان در کنگره جهانی حفاظت IUCN

کنگره جهانی حفاظت IUCN از روز یازدهم تا بیستم شهریورماه (اول تا دهم سپتامبر ۲۰۱۶) امسال در ایالات‌متحده آمریکا برگزار شد و موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان نیز یکی از شرکت‌کنندگان در این رویداد جهانی بود.
این کنگره را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای تصمیم‌گیری در حوزه محیط‌زیست و حفاظت دانست چراکه بیش از شش‌هزار شرکت‌کنندگان شامل سازمان‌های دولتی، مؤسسات تخصصی، دانشگاه‌ها و کارشناسان مستقل از ۱۷۰ کشور در آن شرکت کردند و راهبردهای حفاظت از تنوع زیستی در سال‌های آینده را به بحث و بررسی گذاشتند. این کنگره از دهه ۱۹۴۰ به‌صورت هر ۲ تا ۴ سال یک‌بار در کشورهای مختلف برگزار می‌شود و امسال، ایالات‌متحده امریکا در هاوایی میزبان این کنگره جهانی بود.
موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان نیز به عنوان یک عضو از اتحادیه جهانی حفاظت، در کنار سه کارشناس مستقل از کشورمان، تنها سازمان غیردولتی ایرانی بود که در این کنگره شرکت کرد.
مجمع اعضا یکی از بخش‌های مهم تصمیم گیری در کنگره بود. در مجموه ۸۵ طرح برای رای گیری الکترونیک در مجمع اعضای IUCN مطرح شدند و همه ۸۵ طرح با تغییراتی اندک توسط مجمع اعضای IUCN به تصویب رسیدند.
در چندین جلسه تخصصی در این کنگره طیف وسیعی از موضوعات مربوط به حفاظت و راه و روش افزایش مشارکت عمومی در حفاظت مورد بحث قرار گرفت. شرکت کنندگان در این کنگره از رویدادهای اجتماعی و کارگاه‌های مختلف آموزشی نیز استفاده کردند. موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان به عنوان یک عضو در تعدادی از رأی‌گیری‌ها و برنامه‌ها در سطوح مختلف شرکت کرد.
یکی از مهم‌ترین رأی‌گیری‌ها برای ما، مربوط به انتخابات اعضای شوراهای منطقه‌ای IUCN در غرب آسیا بود. دکتر اصغر محمدی فاضل، معاون اسبق محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست کاندیدای ایرانی این شورا بود. کاندیدهای دیگر این رأی‌گیری‌ از کشورهای لبنان، امارات، اردن و فلسطین بودند. وظیفه این شورای منطقه‌ای، نظارت بر دفاتر و کمیسیون‌های منطقه‌ای IUCN است تا این اطمینان حاصل شود که همه اعضا از امکانات موجود به نحو مطلوب استفاده می‌کنند.
اما این کنگره علاوه بر تصمیم‌گیری درباره برنامه‌های آینده، هدف دیگری را نیز دنبال می‌کرد و آن، انتقال تجربه بین کارشناسان و فعالان حفاظت از تنوع زیستی در جهان بود. به همین دلیل کارشناسان موسسه در کارگاه‌ها و نشست‌های مختلفی با موضوعات برنامه‌ریزی، پژوهش و ارتباطات برای حفاظت از تنوع زیستی و زیستگاه‌ها شرکت کردند.
غرفه موسسه با شعار «ایران چهارراه حیات ‌وحش» برپا شد و در آن، اطلاعاتی از طبیعت ایران، گونه‌های در معرض خطر و برنامه‌های حفاظت ارائه شد. واکنش‌ها به غرفه موسسه نیز جالب بود. به طور کلی بازدیدکنندگان از دانستن درباره تنوع زیستی و بیولوژیکی ایران بسیار شگفت زده می‌شدند. همچنین پوستر موسسه با موضوع حفاظت از تنوع زیستی ایران در دوران پس از تحریم نیز در روز چهارم کنگره ارائه شد.
حضور در این کنگره جهانی علاوه بر معرفی ایران و فعالیت‌های حفاظت تنوع زیستی در کشور به علاقه‌مندان، امکان انتقال تجربیات و همکاری‌های علمی را برای موسسه و سایر کارشناسان و فعالان ایرانی حوزه حفاظت از تنوع زیستی فراهم کرد.

همیاری «هتل اسپیناس»، «شرکت رنگ‌سازی روناس» و «سام کافه» در تأمین بخشی از هزینه‌ها، امکان حضور موسسه را در این کنگره فراهم کرد.

Share This: