«
«
دوربین تله‌ای هفته
دوربین تله‌ای هفته

عکاسی از حیات وحش هم لذت بخش است و هم خسته کننده و نفس‌گیر٬ حتی برای عکاسان با تجربه. با اینکه گرفتن یک عکس خوب بسیار با ارزش است، چالش‌های در مسیر شکار این عکس نیز می‌تواند بسیار مشکل ساز باشد. یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها برای عکاس  فاصله‌ی بین دوربین و سوژه مورد نظر است. البته دوربین‌های تله‌ای تا قسمتی این مشکل را برای عکاسان وخصوصا پژوهشگران رفتار شناسی حیوانات در طبیعت و افرادی که در زمینه حفاظت فعالیت می‌کنند حل کرده‌ است.

عکاس معروف و علاقه‌مند به حیات وحش٬ آقای جورج شیراس، پایه گذار این نوع دوربین‌هاست. او اولین بار در دهه ۱۸۸۰ میلادی با دوربین هایی که فلش آنها از دور قابل کنترل بود عکاسی در طبیعت از راه دور را  آزمایش کرد. عکس های او از گوزن و دیگر حیوانات در رودخانه وایت فیش میشیگان جزء اولین تصویر‌هایی بود که از طریق عکاسی همراه با سیم از راه دور گرفته شده و کمی بعد در مجله‌ی نشونال جیوگرافیک انتشار یافت.

دوربین‌های تله‌ای دارای سنسورهایی هستند که به اشعه مادون قرمز٬ حرکت، یا نور حساسند. این دوربین‌ها  به دو صورت آنالوگ (فیلمی) و دیجیتال موجودند و درغیاب محققان  تصاویری از حیات وحش را ثبت می‌کنند.

کمی بعد عکاس دیگری به نام مایکل نیکولز از ایده شیراس درکشورهای هند ٬ چاد و جمهوری دموکرات کنگو استفاده کرد. او با استفاده از دوربین های تله ای در هر کدام از این مناطق عکس های بسیار زیبایی از انواع گونه ها از قبیل ببر٬ کروکودیل٬ پلنگ٬ گوریل٬ فیل و کفتار به دست آورد.

 تا سال ۲۰۰۶ دوربین‌هایی که در این زمینه استفاده می‌شدند آنالوگ بودند٬ تا اینکه جورج ستاینمتز روش جدیدی را در این عرصه  وارد قرن ۲۱ کرد. او اولین عکاسی بود که تصاویری با دوربین‌های تله‌ای دیجیتال گرفت. این تغییر باعث شد تعداد ثبت عکس در دوربین‌ها بالا رود٬ ( از ۳۶ عدد عکس به بالای ۵۰۰ عدد) و همچنین دسترسی به اطلاعات بسیار سریع‌تر شود.

امروزه حتی فیلم برداری از حیوانات نیز با این دوربین‌ها امکان پذیر است. دوربین‌های تله‌ای از ابزارهای اصلی ثبت حضور حیات وحش٬ تحقیقات اکولوژیکی ٬شکار ٬ردیابی گونه‌های کمیاب ٬تخمین جمعیت ٬اطلاعات رفتاری گونه‌ها و تولید نقشه‌های پراکندگی حیات وحش به شمار می‌آیند.

همان طور که اشاره شد، مشاهده و شناسایی انواع گونه‌ها در طبیعت کاری بسیار دشوار است. فعالیت در زمینه حیات وحش در ایران نیز مستثنی از این واقعیت نیست. استفاده از عکس‌های به دست آمده از این دوربین‌ها کمک بسیار به فعالان محیط زیست و پژوهشگران این کشور در طول سال‌ها ی گذشته کرده است.

موسسه حیات وحش میراث پارسیان نیز از دوربین های تله‌ای در پروژه‌های خود در طی سال های اخیر استفاده کرده است، خصوصا  در  پروژه‌های حفاظتی در حال اجرا در ذخیره‌گاه زیستکره توران و پارک ملی گلستان. در طی این سال‌ها دوربین‌های تله‌ای کمک بسیار زیادی به گرد‌آوری  اطلاعات درباره گونه‌های متفاوتی از قبیل یوزپلنگ آسیایی ٬ پلنگ ٬ کل و بز ٫ قوچ و میش٬ جبیر ٬ روباه معمولی و  دیگر پستانداران٬ خزندگان و پرنده‌ها در این مناطق کرده است.

نصب دوربین‌ها در طبیعت و استخراج و آنالیز اطلاعات آنها کاری زمان براست و احتیاج به نیرو و دانش خاص خود را دارد. پژوهشگران و کارکنان میدانی موسسه حیات وحش میراث پارسیان تخصص و تجربه‌‌ی خوبی در زمینه‌ی استفاده از دوربین‌های تله‌ای دارند و از این ابزار در پژوهش‌های خود برای حفاظت هر چه بهتر از زیستگاه‌ها و گونه‌ها بهره می‌گیرند. به منظور تبادل تجربه و اطلاعات با سایر متخصصان و نیز اطلاع رسانی به عموم علاقمندان حیات وحش، این موسسه تصمیم به اشتراک گذاشتن عکس های منحصر به فرد از حیات وحش زیبای ایران٬ که با تلاش  بسیاری فراهم شدند٬ گرفته و هر هفته یک عکس را با شما در میان می‌گذارد.

نویسنده: شبنم وقایع‌نگار

Share This: