«
«
دومین جشنواره یوزدر ذخیره‌گاه زیست‌کره توران برگزار شد
دومین جشنواره یوزدر ذخیره‌گاه زیست‌کره توران برگزار شد

دومین «جشنواره یوز» پنجشنبه چهارم شهریورماه در روستای احمدآباد یکی از روستاهای حاشیه ذخیره‌گاه  زیست‌کره توران برگزار شد و با استقبال ویژه ساکنان منطقه و مسئولان همراه بود.

اهالی روستاهای احمدآباد، قلعه بالا، رضاآباد و کلات خیج، پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان و چهره‌های سرشناسی مانند هدیه تهرانی و سامان گلریز همه برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره با موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان همکاری کردند. همچنین در این جشنواره از حمایت مالی شرکت «سبد» و پذیرایی شرکت محصولات لبنی «میهن» برخوردار بودیم.

محیط‌بانان پیشکسوت منطقه توران، بخشدار بیارجمند، رئیس اداره پارک ملی توران، رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست سبزه‌ وار، فرمانده نیروی انتظامی بیارجمند، رئیس اداره پست شاهرود از جمله مهمانان این جشنواره بودند.

دومین جشنواره یوز از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۹ بیش از ۵۰۰ شرکت‌کننده داشت و شامل بخش‌های مختلفی ازجمله مسابقه غذای محلی با داوری سامان گلریز، نمایش عروسکی با اجرای گروه موزه سیار عروسک و اسباب‌بازی، تقدیر از محیط‌بانان پیشکسوت و قرعه‌کشی بود.

اداره پارک ملی توران، انجمن بوم پژوهان، موسسه طنین طبیعت تیرگان و بخشداری بیارجمند دیگر همراهان برگزاری این جشنواره بودند.

در این جشنواره مسابقه غذای محلی با داوری سامان گلریز بیش از هفتاد شرکت‌کننده زن و مرد و پیر و جوان داشت. از این تعداد پنج غذا برنده اعلام شدند و به آشپزان آنها جوایزی از طرف سامان گلریز اهدا شد. پوشیدن لباس محلی، استفاده از وسایل و ظروف محلی در سرو غذا نیز باعث افزایش امتیاز شرکت کنندگان می‌شد. جوانترین شرکت کننده خانمی ۱۶ ساله و مسن‌ترین شرکت‌کننده آقایی ۹۲ ساله بود.

کودکان نیز به همراه تعدادی از بزرگ‌سالان در طول جشنواره با برنامه‌های گروه موزه سیار عروسک و اسباب‌بازی از جمله نمایش عروسکی، ساخت عروسک محلی و اسباب‌بازی سرگرم بودند. بازی چوب‌پا، یکی از بازی‌هایی که تقریبا به دست فراموشی سپرده شده، یکی از بخش‌هایی بود که توسط موزه سیار عروسک‌های کاشان تدارک دیده شده بود. بازی سختی بود، اما همه دوست داشتند امتحان کنند و چند قدمی با پاهای چوبی قدم بردارند.

روستاهای احمدآباد، قلعه بالا، رضا آباد و کلات خیج و همچنین انجمن‌های فعال مردمی منطقه ذخیره‌گاه زیست‌کره توران با برپایی غرفه‌هایی به فروش محصولات سنتی و معرفی فعالیت‌های خود پرداختند و اهالی روستای احمدآباد رقص چوب زیبای منطقه خارتوران، یکی از قدیمی‌ترین رقص‌های سنتی ایران را در جشنواره یوز به نمایش گذاشتند. جشنواره فلفل روستای احمدآباد نیز امسال در حاشیه جشنواره یوز برگزار شد.

بیرون از سالن جشنواره مسابقه طناب‌کشی بین گروه‌های مختلف، ازجمله محیط‌بان‌ها و جوانان روستاها برگزار شد. جمعا شش گروه در مسابقه طناب‌کشی شرکت کردند که گروه روستای احمد آباد و گروه محیطبانان به فینال رسیدند و در نهایت محیطبانان قهرمان طناب‌کشی امسال شدند.

در بخش پایانی این جشنواره که از محیط‌بانان پیشکسوت منطقه توران که از مهمانان ویژه این جشنواره بودند تقدیر شد. ویدیو مستند کوتاهی از صحبت‌های آنان پخش شد و در ادامه از تمبر یادبود یوزپلنگ آسیایی نیز توسط شرکت ملی پست و پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی رونمایی شد. در قرعه‌کشی جشنواره یوز بیش از چهارصد نفر ثبت‌نام کردند و در پایان جشنواره به پنج برنده این قرعه‌کشی یک دستگاه تلفن همراه هوشمند هدیه شد.

Share This: