«
«
در اتفاقی نادر رخ داد؛ مشاهده همزمان پنج یوزپلنگ در پارک ملی توران
در اتفاقی نادر رخ داد؛ مشاهده همزمان پنج یوزپلنگ در پارک ملی توران
نوشته شده در ساعت ۱۳:۰۷:۱۶ , مورخ ۲۹/۰۷/۱۳۹۲

سبزپرس – گروه محیط طبیعی: در اتفاقی نادر، یک خانواده یوزپلنگ شامل یک مادر و چهارتوله در پارک ملی توران استان سمنان توسط کارشناسان و محیطبانان مشاهده شدند. 

به گزارش سبزپرس، گروه کارشناسی موسسه حیات وحش میراث پارسیان به همراه یکی از محیط‌بانان در «دشت حرب» واقع در مرکز پارک ملی توران موفق به مشاهده‌ی یک خانواده پر جمعیت از یوزپلنگ آسیایی شدند. این خانواده شامل یک یوز مادر و چهار توله بود.

عصر روز ۲۷ مهر ۱۳۹۲، «امیرحسین خالقی» و «حامد ابوالقاسمی» از موسسه حیات وحش میراث پارسیان و «احمد عجمی» (مدیر سابق منطقه توران) با همراهی «روح الله یوسفی» محیط‌بان توران حین سرکشی به دوربین‌های تله‌ای متوجه حضور این خانواده یوزپلنگ شدند.

این خانواده یوزپلنگ حدود یک ماه پیش نیز توسط دو تن از ساربان‌ها و چوپانان منطقه طرود توران مشاهده و گزارش شده بودند اما این بار گروه کارشناسی موفق به عکس‌برداری و فیلم‌برداری از این خانواده شدند.

«حمید ظهرابی» مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان در این باره گفت: خوشبختانه در هفته جاری غیر از این پنج یوزپلنگ، دو یوزپلنگ دیگر نیز در «عباس آباد» واقع در شمال ذخیره گاه زیستکره توران و دیگری در «زمان آباد» واقع در جنوب شرق منطقه مشاهده شدند.

وی افزود: مشاهده یک یوزپلنگ با چهار یوز بالغ که موفق به تغذیه مناسب و دستیابی به شرایط مطلوب برای رشد شده اند، بیانگر توان و ظرفیت زیستگاه توران در تکثیر و پرورش یوزپلنگ آسیایی است.

موسسه حیات وحش میراث پارسیان از یک سال و نیم قبل سرگرم اجرای برنامه حفاظت از یوزپلنگ در ذخیره‌گاه زیستکره توران است. مشاهده‌ی این خانواده‌ی یوز تاکیدی مجدد بر اهمیت حفاظت از ذخیره‌گاه توران به عنوان یکی از پر اهمیت‌ترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی در حال انقراض است.

برنامه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در توران از خرداد۱۳۹۱ بر پایه‌ی فعالیت‌های پراکنده‌‌ی پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و دفتر کمک‌های کوچک محیط زیستی برنامه عمران ملل متحد برای اثبات حضور یوز در توران و توانمند سازی جوامع محلی آغاز شد. فاز اول این برنامه به برآورد جمعیت یوزآسیایی در این منطقه اختصاص داشت. این فعالیت نخستین گام پژوهشی از این نوع در توران است که طولانی‌ترین دوره پایش جمعیتی یوز در ایران از طریق کارگذاری دوربین های تله ای را نیز شامل می شود.

موسسه حیات وحش میراث پارسیان از آغاز فعالیت در توران طرح بلند مدتی را برای بهبود وضعیت این ذخیره‌گاه زیستکره طرح ریزی کرده است و در حال حاضر تحت نظارت و همکاری مستقیم دفتر پروژه بین المللی و اداره کل محیط زیست استان سمنان برای شناسایی و کاهش تهدیدهای منطقه از جمله تعارض دام و حیات وحش گام بر‌می دارد. 

 

5cheetah-touran

http://isdle.ir/news/index.php?news=9290

 

Share This: