«
«
رکاب زدن برای حمایت از محیط زیست
رکاب زدن برای حمایت از محیط زیست
کوروش بهزادی با پیام حفظ طبیعت حاشیه خزر ۱۰۰۰ کیلومتر رکاب زد ( اردیبهشت ۹۳)

کوروش بهزادی،‌دوچرخه سوار تهرانی و از دوستان موسسه حیات وحش میراث پارسیان، که تا به حال کیلومترها از خاک ایران را با پیام‌های مختلف محیط زیستی پیموده است. او تا کنون ۱۶۸۹کیلومتر را در ۱۲ روز برای حمایت از دریاچه ارومیه در سال ۹۱ و۱۸۵۰ کیلومتر را با پیام حفاظت از دلفینهای قشم و هنگام در سال ۹۲رکاب زده است. او در سفر سومش در اردیبهشت ۹۳ با دوچرخه به حاشیه دریای خزر سفر کرد تا از غرب آن به شرقیترین مرز آن این بار با پیام‌هایی مربوط به طبیعت شمال ایران: مشکل زباله، فاضلاب، خروجی کارخانجات، قطع درختان، صید بی رویه ماهیها، و نگرانی از وضعیت بحرانی فک خزری و درنای سیبری.

کوروش بهزادی در این سفر ۱۰۰۰کیلومتر رکاب زد، از آستارا به مختوم‌قلی (آخرین مرز آبی). او در این سفر چند بارندگی شدید و توفان را تجربه کرد، توفانی که موجب شد سر‍پناهش ( چادرش) آسیب ببیند و ناچار ۲۰ کیلومتر روی ماسه ها رکاب بزند تا و در نهایت سیل او را مجبور کرد تا زودتر از آن که بخواهد به سفرش پایان دهد.

اما مشاهدات او در این سفر از رویکرد مردم نسبت به مشکلات مربوط به محیط زیست عکس‌العمل آنان نسبت به دغدغه های او و آنچه او از آنان درخواست می کرد بسیار ارزشمند و شنیدنی است.

کوروش بهزادی در حال راه‌اندازی وبلاگی است که در آن می توانید تجربیات، خاطرات و داستان‌های سفرهایش به گوشه و کنار ایران را از زبان خودش بخوانید.

مسیر طی شده دراین سفر به شرح زیر بوده است:

آستارا، لیسار، لاهیجان، رامسر، هچیرود، سی سنگان، محمود آباد، بابل، گلوگاه، سیاه چاه، برگشت به گلوگاه، گمیشان، از مسیر محمد آباد به آق قلا و آشوراده.

رکاب زدن برای حمایت از دلفین‌ها (اردیبهشت و خرداد ۹۲)

به دنبال علاقه کوروش بهزادی، دوچرخه‌سوار تهرانی، به پروژه حفاظت از دلفین‌های جزیره قشم و هنگام و پیگیری‌هایش از مشکلات و تهدیدهایی که متوجه دلفین‌هاست، این ورزشکار علاقه‌مند به محیط‌زیست حمایت از دلفین‌ها را پیام سفر خود قرار داد و از تهران تا قشم، در اردیبهشت و خرداد ۹۲، ۱۸۵۰ کیلومتر رکاب زد. وی نخستین بار از طریق یکی از بومیان قشم از وضعیت دلفین‌ها مطلع شد و با مشاوره‌هایی که از حافظان محیط‌زیست از جمله موسسه حیات وحش میراث پارسیان به عمل آورد، تصمیم گرفت تا این‌بار سفر خود را با پیام حمایت از دلفین‌ها همراه سازد. این سفر ۳۳ روز طول کشید که در طی آن این دوچرخه‌سوار روزی ۷۰ الی ۱۳۵ کیلومتر رکاب زد. کوروش بهزادی در طول مسیرش به سوی قشم داستان دلفین‌ها را برای مردم تعریف کرد و برای حمایت از آن جانور در معرض خطر انقراض روی طوماری که تهیه کرده بود امضا جمع‌آوری کرد تا در مقصد، آن را به قایقرانان بومی قشم و هنگام نشان دهد. این حرکت با حمایت موسسه حیات وحش میراث پارسیان صورت گرفت. این موسسه که مجری اصلی فاز اول پروژه حفاظت از دلفین در آب‌های اطراف جزایر قشم و هنگام بوده است، همواره از کمک‌ها و مشاوره‌های دفتر محیط‌زیست سازمان منطقه آزاد قشم نیز برخوردار بوده است. این پروژه با حمایت مالی دفتر کمک‌های کوچک محیط‌زیستی برنامه عمران ملل متحد (UNDP/GEF/SGP) در دست اجراست.

Share This: