«
«
تقدیر از محیط بانان برجسته زیستگاه‌های یوز
تقدیر از محیط بانان برجسته زیستگاه‌های یوز

افزایش انگیزه و توانایی محیط‌‌بانان یکی از اهداف فاز دوم پروژه بین‌المللی یوزپلنگ آسیایی است. موسسه حیات وحش میراث پارسیان ، که از آبان ۹۲ در سند فاز دوم پروژه بین المللی یوزپلنگ آسیایی همکاری مالی و اجرایی دارد، سهم خود را با حضور و حمایت مالی در برنامه‌ی تجلیل از محیط‌بانان در روز آخر سفر محیط‌بانان برجسته زیستگاه یوزایفا کرد. این برنامه در تاریخ ۲۶ شهریور ۹۳ در سالن کنفرانس مجتمع دانشگاه پزشکی ، دهکده تاریخی روئین در خراسان شمالی برگزار شد.

پروژه بین‌المللی یوزپلنگ آسیایی هر ساله تور اموزشی- تفرجی برای محیط‌بانان برجسته زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی برگزار می‌کند. این تور‌ها به منظوربالا بردن انگیزه محیط بانان، تبادل اطلاعات منطقه ای و آشنایی با اکوسیستم های متنوع کشور صورت می‌گیرند. امسال نیز برای پنجمین سال پیاپی این تور از تاریخ ۲۳ شهریور به مدت یک هفته با ۱۲ محیط‌بان برگزار شد.

در این سفر محیط‌بانان پس از ملاقات با معاونت محترم محیط زیست طبیعی در سازمان مرکزی، عازم استان سمنان، ذخیره گاه زیستکره توران و سایت تحقیقاتی گورخر و یوزپلنگ شدند. از آثار باستانی نیشابور و خیام و عطار و کمال الملک، امام زادگان معروق بازدید و به زیارت امام هشتم (ع) مشرف شدند. از کارخانه شیر پگاه و طرقبه بازدید به عمل آوردند. سپس در مراسم NGO های خراسان رضوی که به پاس احترام به محیط بانان برگزار شده بود و همچنین مراسم تجلیل از محیط بانان در روستای روئین اسفراین شرکت کردند. در ادامه سفر بازدید از پارک ملی سالوک، سایت یوزپلنگ در پارک ملی ضامن آهو و پناهگاه حیات وحش میاندشت، پارک ملی گلستان در استان گلستان و پناهگاه حیات وحش میانکاله در استان مازندران از جمله بازدیدهایی بود که در طول دوره انجام گرفت.

 

Share This: