«
«
معرفی پروژه مطالعه بوم شناسی روباه ترکمنی
معرفی پروژه مطالعه بوم شناسی روباه ترکمنی

موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان با آغاز یک پروژه مطالعاتی جدید به همراه اداره کل محیط‌زیست استان گلستان درصدد است به بقای روباه ترکمنی به عنوان گونه‌ای که در ایران حدود۶۰ سال از دست رفته تلقی می‌شد، کمک کند. این پروژه که در اصل حاصل همکاری دوجانبه موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان با آقای سیاوش روشنیان است؛ بنا دارد تا در یک سال آتی زیستگاه روباه ترکمنی را در دشت ترکمن صحرا به دقت مورد ارزیابی و پایش قرار دهد. هدف ما جمع‌آوری اطلاعات بیش‌تر در مورد گونه‌ای است که متاسفانه از وضعیت زیستی کنونی آن کوچک‌ترین اطلاعاتی در دست نیست.

به همین منظور روز شنبه مورخ ۱۸ آذرماه سال ۹۶، گردهمایی‌ای در دفتر موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان با هدف معرفی این پروِژه و جذب مشارکت‌های مالی برگزار شد. در این گردهمایی ۷۰ ‌درصد از نیاز‌های مالی پروژه با حمایت مدعوین تامین شد. هم‌چنین “کیک خونه” و ” گروه دکور و طراحی چیدمان” در بخش‌های پذیرایی و تولید یادگاری‌هایی از این گردهمایی موسسه را حمایت کردند.

روباه ترکمنی، کمیاب‌ترین و ناشناخته‌ترین روباه از میان چهار گونه روباه ایران است. سیاوش روشنیان در سال ۱۳۸۹ و به دنبال کشف متوالی چهار لاشه از این گونه عملیات پایش را در منطقه ترکمن‌صحرا آغاز کرد. او موفق شد که حضور ۴ لانه فعال روباه ترکمنی را در عرصه‌ای به وسعت ۸ هزار هکتار از منطقه صوفیکم به طور قطعی تایید و مستند کند. از آن‌جایی که انتظار می‌رود وسعت زیستگاه احتمالی فراتر باشد، عرصه‌های جدیدی هم‌چون مراوه‌تپه و گمیشان نیز به عنوان زیستگاه‌های احتمالی پیشنهاد شده و قرار است که در طول این پروژه  بررسی شوند.

Share This: