«
«
مراسم سخنرانی بیژن فرهنگ دره‌شوری در نمایشگاه «پرویز تناولی و شیرهای ایران» برگزار شد.
مراسم سخنرانی بیژن فرهنگ دره‌شوری در نمایشگاه «پرویز تناولی و شیرهای ایران» برگزار شد.

سخنرانی بیژن فرهنگ دره‌شوری در نمایشگاه «پرویز تناولی و شیرهای ایران» با استقبال گسترده کارشناسان و علاقه‌مندان به‌پایان رسید. این مراسم ساعت ۵ عصر دوشنبه ۲ مردادماه در آمفی‌تئاتر موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

بیژن فرهنگ دره‌شوری که خود زاده طایفه دره‌شوری و ایل قشقایی است و سال‌های کودکی خود را در کوچ‌های سالانه ایل گذرانده است، در این سخنرانی که «شیر ایرانی، دشت ارژن و ایل قشقایی» نامگذاری شده بود، از شگفتی‌های اقلیمی فلات ایران، پستانداران و گیاهان آن بر اساس تجربیات خود صحبت کرد و با مقدمه کوتاهی از تاریخچه ایل قشقایی، تعدادی از برخوردهای تاریخی ایل قشقایی و شیر ایرانی را روایت کرد.

پس از این سخنرانی فیلم زمستان در چهارراه به‌مدت ۲۵ دقیقه اکران شد. زمستان در چهارراه مستندی است که در سال ۱۹۷۸ میلادی (۱۳۵۷ شمسی) توسط کالین ویلاک کارگردان انگلیسی درباره حیات‌وحش ایران و زمستان گذرانی گونه‌ها ساخته شد. بیژن فرهنگ دره‌شوری که در زمان ساخت این مستند به‌عنوان کارشناس و راهنما با تیم مستندساز همراه بوده است، پس از نمایش این فیلم از تجربیاتش در همراهی با این تیم صحبت کرد.

در این سخنرانی تعداد زیادی از کارشناسان و چهره‌های شناخته‌شده از متخصصان حیات‌وحش ایران ازجمله مهندس بهرام زهزاد، مهندس هوشنگ ضیائی و کارشناسان سازمان حفاظت از محیط‌زیست، حضور داشتند.

از مجموعه سخنرانی‌هایی که دوشنبه هر هفته در طول نمایشگاه «پرویز تناولی و شیرهای ایران» برگزار می‌شود دو سخنرانی دیگر را موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان برگزار خواهد کرد. دوشنبه ۲۳ مردادماه و دوشنبه ۳۰مردادماه، کاوه فیض‌الهی با موضوع شیرهای ایران و هومن جوکار با موضوع حفاظت از گربه سانان بزرگ در ایران، در این نمایشگاه سخنرانی خواهند کرد.

Share This: