«
«
شفافیت در برابر سیاسی‌کاری، میراث پارسیان به دور از بازی
شفافیت در برابر سیاسی‌کاری، میراث پارسیان به دور از بازی
با توجه به تکرار نام موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان در متن گزارشات اعتراضی دو نشریه منتقد دولت، با هدف تخریب چهره ⁣رؤسای سازمان حفاظت محیط زیست در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، موسسه میراث پارسیان بر خود لازم می‌داند که جهت تنویر افکار آن دسته از دوستداران محیط زیست ایران که تا کنون با فعالیت‌های این موسسه آشنایی نداشته‌اند و به منظور کمک به قضاوت عادلانه نوشته‌هایی این‌چنین، توضیحات زیر را تقدیم نماید:

۱.  همانگونه که در اسناد رسمی موسسه میراث پارسیان آمده‌است، هدف و آرمان کلیه اعضا و حامیان آن کمک به حفظ طبیعت و حیات‌وحش ایران است. از این رو هرکس در مورد عدم التزام عملی موسسه میراث پارسیان به این امر مدرکی در اختیار دارد مجاز به انتشار آن و تحقیق در آن مورد است و ما موظف به رفع ابهام و اتهام هستیم.

بدیهی است بدون ارایه مدرک و مستندات و صرفا بر پایه تخیلات و اغراض شخصی، دامنه تهمت و افترا می‌تواند بی‌حد و مرز باشد کما اینکه در نوشته‌های اخیر تا اتهام تبانی با روسای سازمان، واگذاری وظایف صرفا دولتی به موسسه! و حتی کودکانه‌تر از آنها نیز پیش برود.

۲.  موسسه میراث پارسیان هیچ رانتی از سازمان محیط زیست دریافت نکرده و نمی‌کند. بر عکس تاکنون موسسه و کارشناسان آن در بسیاری موارد خدماتی را به رایگان در اختیار سازمان قرار داده و یا در قالب تفاهم نامه‌های رسمی به عنوان حامی بعضی از فعالیت‌های حفاظتی بوده است.

۳.  فعالیتهای موسسه میراث پارسیان هیچ ارتباطى با شکار و تورگردانى شکار ندارد و نخواهد داشت.

۴.  فارغ از این که مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست با چه فرد یا جناح سیاسى باشد این موسسه حد اکثر تعامل را با سازمان خواهد داشت زیرا لازمه فعالیت عملى سمن‌ها کسب مجوزهاى لازم و هماهنگى با اهداف ذاتی این سازمان است. در عین‌حال لازم به یاد‎‌آوریست که نزدیک‌ترین دوران همکاری موسسه میراث پارسیان با سازمان محیط زیست از جمله ملحق شدن مدیر پروژه یوز از موسسه میراث پارسیان به سازمان محیط‌زیست، در طول دولت دهم و در دوران ریاست جناب آقای محمدی‌زاده صورت گرفته‌است.

۵.  موسسه میراث پارسیان کاملا غیر سیاسى است و به مسایل سیاسى و اختلاف‌هاى جناحى ورود پیدا نمى‌کند.

۶.  موسسه میراث پارسیان در انتخاب فعالیت‌های زیست‌محیطی بجای اظهار نظر در فضاى مجازى و انتقاد از این و آن، کوشش کرده‌است که در حد امکانات مالى و توان تشکیلاتى خود گام‌هایى هر چند کوچک براى محیط زیست کشور عزیزمان بردارد.

۷.  موسسه میراث پارسیان هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی برای کسب درآمد و سود ندارد. بودجه لازم برای فعالیت‌های موسسه میراث پارسیان از طریق حامیان مالی ایرانی، علاقمندان به حیات‌وحش کشور و کمک‌های برخی شرکت‌ها و هموطنان عزیز تامین می‌شود. این کمک‌ها سالها بر پایه اعتماد گروه‌های فرهیخته به موسسه میراث پارسیان تعلق گرفته است. اعتمادی که موسسه با موشکافی در شفافیت مالی و عملکرد خود ایجاد کرده است. موسسه میراث پارسیان از معدود موسسات غیردولتی در ایران است که گزارش مالی و عملکرد سالانه خود را همه ساله منتشر می‌کند.

۸.  تمامی اعضای موسسه میراث پارسیان موظف به پاسخگویی به سوالات و ابهامات هستند و همواره در شفافیت مطالب منتشر شده می‌کوشند.

Share This: