«
«
سخنرانی کاوه‌فیض‌اللهی در نمایشگاه «پرویز تناولی و شیرهای ایران»
سخنرانی کاوه‌فیض‌اللهی در نمایشگاه «پرویز تناولی و شیرهای ایران»

کاوه فیض‌اللهی در نمایشگاه «پرویز تناولی و شیرهای ایران» در حضور علاقه‌مندان و کارشناسان حیات‌وحش ایران سخنرانی کرد. این مراسم ساعت ۵ عصر دوشنبه ۲۳مردادماه در آمفی‌تئاتر موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

کاوه فیض‌اللهی دانش‌آموخته جانورشناسی است و از علاقه‌مندان تاکسونومی و حفاظت از پستانداران. او از سال ۱۳۷۹ تاکنون به روزنامه‌نگاری علم اشتغال دارد و چندین کتاب ازجمله «زیست‌شناسی پستانداران کوچک» (۱۳۹۵) با ترجمه او منتشر شده است. کاوه فیض‌اللهی هم‌اکنون سردبیری فصلنامه پازن، فصلنامه تخصصی پستانداران ایران و جهان را به‌عهده دارد.

کاوه فیض‌اللهی در این سخنرانی با گردآوری آخرین پژوهش‌ها، درباره تاریخچه و گسترش شیر در جهان صحبت کرد. «شیر تا پیش از عصر یخ‌بندان و حتی پیش از انقلاب صنعتی، یکی از موفق‌ترین گونه‌های جانوری و از رکوردداران گستردگی جغرافیایی در میان پستانداران بود و در آمریکای شمالی، آسیا، اروپا و آفریقا حضور داشت. در پرتو پژوهش‌های ژنتیکی مدرن تصویر چگونگی انتشار شیر در جهان و نحوه ورودش به ایران مشخص‌تر شده است. پژوهش‌ها نشان می دهند که شیر امروزی حدود ۲میلیون‌سال پیش در آفریقا تکامل یافت و تقریبا در اواسط پلئیستوسن از آفریقا وارد آسیا شد و تا هند پیش رفت. یک پژوهش جامع که در سال۲۰۱۶ منتشر شده نشان می دهد که شیرهای مرکز و غرب آفریقا به شیرهای آسیا و شمال آفریقا نزدیک‌ترند تا به شیرهای جنوب آفریقا. از این رو در بازنگری جدید رده‌بندی گربه‌سانان جهان که امسال از سوی اتحادیه بین‌المللی حفاظت طبیعت (IUCN) منتشر شده، شیر آسیایی persica به‌عنوان یک زیرگونه جداگانه معتبر شناخته نشده است.»

پیش از این سخنرانی فیلم زمستان در چهارراه به‌مدت ۲۵ دقیقه اکران شد. زمستان در چهارراه مستندی است که در سال ۱۹۷۸ میلادی (۱۳۵۷ شمسی) توسط کالین ویلاک کارگردان انگلیسی درباره حیات‌وحش ایران و زمستان گذرانی گونه‌ها ساخته شد.

از مجموعه سخنرانی‌هایی که دوشنبه هر هفته در طول نمایشگاه «پرویز تناولی و شیرهای ایران» برگزار می‌شود یک سخنرانی دیگر را موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان برگزار خواهد کرد. دوشنبه ۳۰مردادماه، هومن جوکار با موضوع حفاظت از گربه سانان بزرگ در ایران، در این نمایشگاه سخنرانی خواهد کرد.

Share This: