«
«
سخنرانی هومن جوکار مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در نمایشگاه “پرویز تناولی و شیر‌های‌ ایران”
سخنرانی هومن جوکار مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در نمایشگاه “پرویز تناولی و شیر‌های‌ ایران”

هومن جوکار دوشنبه‌۳۰مردادماه در مراسمی‌ در حاشیه نمایشگاه «پرویز تناولی و شیر‌های‌‌های‌ ایران» واقع در موزه هنر‌های معاصر تهران سخنرانی کرد. موضوع‌ این سخنرانی حفاظت از گربه‌سانان بزرگ باقی‌مانده در‌ایران بود و با استقبال علاقه‌مندان، کارشناسان و دانشجویان برگزار شد.

هومن جوکار در‌این سخنرانی پیچیدگی‌های حفاظت از گربه‌سانان بزرگ، به‌ویژه یوزپلنگ آسیایی را مطرح کرد:

«تنوع زیستی به‌ دلالیل مختلفی برای ما انسان‌ها اهمیت دارد. می‌خواهم امروز بگویم که نسبت به ‌منفعت انسان، دلایل بزرگتری برای حفاظت داریم. یکی از‌این دلایل علاقه انسان به ‌حیوانات است، علاقه‌ای که نشانه‌هایش را به‌خوبی در‌این نمایشگاه می‌بینیم.
امروز برای حفاظت از یوز با ‌پیچیدگی‌های بیشتری مواجه هستیم. جمعیت یوز‌ها در یزد درحال کاهش است در حالی که میاندشت که در گذشته اصلا زیستگاه یوز نبوده درحال تبدیل شدن به ‌یک زیستگاه‌های زادآور است. ما دلیل‌این چرخش جمعیت را دقیقا نمی‌دانیم. تنها فرضیه‌هایی هستند که نمی‌توانیم آن‌ها را قطعی بدانیم.
حفاظت از یوز نیازمند دیدگاه کارشناسی است نه احساسی. در بررسی‌های کارشناسی که برای حفاظت از یوز انجام می‌شود به‌پیچیدگی‌هایی برخورد می‌کنیم که درک آن‌ها ساده نیست. متوجه شدیم که با وجود وضعیت حفاظتی و زیستی مناسب، یوز‌ها داخل‌ مناطق حفاظت شده باقی نمی‌مانند. طبیعت یوز‌ها به‌گونه‌ای است که می‌توانند به‌راحتی در مناطقی با تعداد شکار بسیار کم دوام بیاورند و مشاهدات اخیر نشان داد که حتی ‌این شرایط را به‌رقابت با سایر گوشتخواران یک منطقه ‌اید‌ه‌آل ترجیح می‌دهند.
این غریزه یوز است که آن‌ها را به‌خارج از مناطق حفاظت شده هدایت می‌کند.
به‌عنوان یک راه برای حل این مشکل، تلاش می‌کنیم تا مناطق آزاد را نیز با کمک مردم و ‌ایجاد قرق‌‌های حفاظتی مردم‌نهاد حفاظت کنیم، که کاری بسیار زمان‌بر و دشوار است. برای کار با مردم محلی نیاز به تحقیقات و فعالیت‌های جامعه‌شناسانه داریم و ما زیست‌شناسان در این زمینه نمی‌توانیم بدون کمک جامعه‌شناسان کاری را پیش ببریم.»

نمایشگاه «پرویز تناولی و شیرهای ایران» دوشنبه ۶ شهریورماه به کار خود پایان خواهد داد. در مجموع سه سخنرانی از مجموعه سخنرانی‌های دوشنبه‌های این نمایشگاه را موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان با نگرشی علمی و تخصصی به گربه‌سانان ایران برگزار کرد. بیژن فرهنگ‌دره‌شوری، کاوه فیض‌الهی و هومن جوکار متخصصانی با تجربیاتی قوی و متفاوت بودند که در فرصتی که این نمایشگاه فراهم کرده بود، با سخنرانی خود، اطلاعاتی دقیق و علمی از شیر ایرانی، سایر گربه‌سانان و حفاظت از آنها در اختیار مخاطبان قرار دادند.

متن کامل سخنرانی هومن جوکار را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

Share This: